Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2011, sygn. ITPP1/443-702/11/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-702/11/DM

Opodatkowanie i określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 20 maja 2011 r.) uzupełnionym w dniu 6 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwoty zwrotu nakładów inwestycyjnych i określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 maja 2011 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 6 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kwoty zwrotu nakładów inwestycyjnych i określenia powstania momentu obowiązku podatkowego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dzierżawca) będący podatnikiem VAT na podstawie umowy dzierżawy z dnia 21 grudnia 2009 r. dzierżawi od innego podatnika VAT - spółki akcyjnej (wydzierżawiający) pomieszczenia kawiarni, zaplecze, hall oraz sanitariaty znajdujące się na ostatnim piętrze obiektu należącego do wydzierżawiającego wraz z tarasem wokół tych pomieszczeń. Opisane pomieszczenia i taras zostały wydzierżawione na prowadzenie działalności gastronomicznej w postaci kawiarni. Strony w umowie ustaliły 10-letni okres trwania dzierżawy oraz stawkę czynszu za przedmiot dzierżawy. Ponieważ ww. pomieszczenia, taras oraz dach, na którym znajduje się przedmiot dzierżawy wymagały stosownego remontu i adaptacji, w umowie ustalono także, iż dzierżawca (Wnioskodawca) we własnym zakresie i na własny koszt dokona niezbędnych prac adaptacyjnych, w celu przystosowania pomieszczeń i tarasu do prowadzenia działalności gastronomicznej, a także wykona remont dachu. W umowie zastrzeżono przy tym, że przed przystąpieniem do prac adaptacyjno-remontowych, Wnioskodawca przedstawi wydzierżawiającemu do zaakceptowania harmonogram i zakres robót remontowych. W umowie wskazano także, że po zakończeniu robót adaptacyjnych nie później niż po upływie roku od podpisania umowy, dzierżawca obowiązany jest do przedstawienia wydzierżawiającemu kosztorysu, celem weryfikacji faktycznie poniesionych nakładów inwestycyjnych. Co istotne w umowie ustalono, że wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych przez Wnioskodawcę będzie rozliczana w czynszu za dzierżawę. Strony ustaliły, że czynsz za dzierżawę pomieszczeń kawiarni, zaplecza, hallu i sanitariatów będzie wymagalny co miesiąc przez cały 10-letni okres trwania umowy, z czego ok. 91% czynszu zostanie rozliczone nakładami inwestycyjnymi na remont kawiarni i dachu, zaś pozostałe ok. 9% zostanie rozliczone w formie pieniężnej (Wnioskodawca będzie co miesiąc obciążany za dzierżawę ww. pomieszczeń). Po zakończeniu inwestycji i zaakceptowaniu kosztorysu wykonawczego przez wydzierżawiającego, którym zweryfikowano poniesione nakłady, Wnioskodawca jednorazowo rozliczył (skompensował) te nakłady od początku trwania inwestycji, do momentu ich akceptacji, proporcjonalnie (stosownie) do obciążenia za czynsz za ww. okres.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00