Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2010, sygn. IBPP2/443-530/10/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-530/10/JJ

Czy opłata pobierana za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2010r. (data wpływu 21 czerwca 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2010r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odpłatnego przekazania specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Zorganizowanie przetargu łączy się z obowiązkiem przedstawienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia publicznego. Formularz zawierający specyfikację istotnych warunków zamówienia wchodzi w skład wielu dokumentów związanych z procedurą przetargową. Nie stanowi dobra samoistnego a zatem nie może być uznany za przedmiot obrotu podlegającego opodatkowaniu VAT. Opłata, jaką Wnioskodawca może żądać za tę specyfikację, może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Brak jest możliwości zawarcia w tej cenie zysku. Zamawiający może natomiast ustalić cenę za specyfikację na poziomie niższym niż wynika to ze sporządzonej kalkulacji kosztów lub w ogóle nie pobierać opłaty. Możliwość pobierania opłat za specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego wynika z ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177), gdzie wymieniony art. 42 ust. 2 ustawy stanowi, iż cena jakiej wolno żądać za specyfikację może pokrywać jedynie koszty jej druku oraz przekazania. Ustawowo określony zwrot kosztów nie jest obrotem uzyskanym ze sprzedaży towaru, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Udostępnienie formularza zawierającego specyfikację istotnych warunków zamówienia, zdaniem Wnioskodawcy, następuje na warunkach ściśle określonych ustawą z dnia 29 stycznia 2004r. - Prawo zamówień publicznych, a zgodnie z art. 5 ust. 1 wyżej wymienionej ustawy (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów. Przez towar w/w ustawy rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00