Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2010, sygn. IBPP3/443-317/10/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-317/10/DG

Jak prawidłowo powinno się rozliczyć podatek od towarów i usług VAT dla towarów zgłaszanych na dokumentach T2 czy jak dotychczas jako import towarów na dokumentach SAD czy jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na deklaracji VAT UE i VAT?
Jaki NIP UE powinien znaleźć się w deklaracji VAT UE jeżeli przywóz towarów uznany zostanie za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 11 maja 2010r. (data wpływu 14 maja 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 sierpnia 2010r. (data wpływu) i pismem z dnia 10 sierpnia 2010r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przywozu towarów pochodzących z Unii Europejskiej jako import towarów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2010r. został wniesiony ww. wniosek uzupełniony pismami z dnia 6 sierpnia 2010r i 10 sierpnia 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przywozu towarów pochodzących z Unii Europejskiej jako importu towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca dokonuje zakupów odzieży, butów i dodatków odzieżowych od szwajcarskiego oddziału firmy włoskiej G. i E. Na fakturach otrzymywanych od szwajcarskiego kontrahenta umieszczane są informacje z których wynika, iż w przypadku firmy G. główna siedziba mieści się w Mediolanie, a szwajcarski oddział w M. Natomiast w przypadku E.Z. z faktury otrzymanej od szwajcarskiego kontrahenta wynika, że jest to oddział włoskiej firmy w Szwajcarii (S.). Transport w całości jest opłacany, ubezpieczany i organizowany przez Wnioskodawcę. Sprzedawca na dostawę towarów wystawia na Wnioskodawcę faktury z NIP-em szwajcarskim. Nabyte towary służą wyłącznie sprzedaży opodatkowanej. Przedmiotem transakcji są towary niepreferencyjne, czyli produkowane w krajach trzecich, sprowadzone z Włoch do Szwajcarii na dokumencie T2, ponieważ są odprawiane przez importera włoskiego G., E. Importer Włoski płaci należności celne i tym samym uzyskują one status towarów unijnych. Na dokumencie T2 towary są przywożone do Szwajcarii. Towary te znajdują się w tranzycie i gdy dotrą do Szwajcarii, trafiają do magazynu celnego, gdzie są pod dozorem celnym w magazynie celnym, są doładowywane do partii towaru o pochodzeniu szwajcarskim na ten towar wystawiany jest dokument T1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00