Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 15.06.2009, sygn. IPPP1-443-351/09-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-351/09-2/JL

Wykonanie opisanego we wniosku przedmiotu zlecenia (ramię załadowcze) - w oparciu o własne materiały - jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej związanej z wykorzystanymi materiałami, który daje zamawiającemu prawo do rozporządzania nim jak właściciel.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.04.2009 r. (data wpływu 06.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonanego przez Spółkę zlecenia za dostawę towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.04.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania wykonanego przez Spółkę zlecenia za dostawę towarów oraz uznania dokonanej przez zlecającego płatności w wys. 45% wartości przedmiotu zlecenia za płatność zaliczkową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka (dalej Wnioskodawca) złożyła O Sp. z o.o., ofertę na dostawę morskiego ramienia załadowczego dla LPG. Zgodnie z ofertą dodatkowe usługi wymagane przez O obejmują m.in. standardową dokumentację wg wymogów norm UE + dodatkową dokumentację techniczną wymaganą obowiązującymi przepisami Transportowego Dozoru Technicznego dla ramion przeładowczych. Zlecenie obejmuje również montaż i uruchomienie przedmiotu dostawy.

Przedmiotem udzielonego Wnioskodawcy zlecenia jest zatem dostawa ramienia. Zlecenie obejmuje, oprócz wskazanej dostawy, także montaż i uruchomienie przedmiotu dostawy. Zgodnie z przedmiotową ofertą warunki zapłaty zostały określone w następujący sposób: przelew 30 dni, 45% po uzgodnieniu dokumentacji, 55% po dostawie. Całość zlecenia jest procesem długotrwałym, czaso i pracochłonnym. Przygotowanie i uzgodnienie z O dokumentacji wstępnej przed wykonaniem ramienia ma na celu jedynie ustalenie ostatecznego kształtu, wymiarów i danych technicznych przedmiotu zlecenia. Jest to jednak etap wstępny, pozwalający na podjęcie faktycznych czynności zmierzających do dokonania dostawy ramienia. Uzgodnienie dokumentacji wstępnej jest elementem koniecznym, warunkującym przystąpienie do realizacji przedmiotu umowy. Dokumentacja sama w sobie nie posiada jednak wartości. Nie stanowi ona bowiem odrębnego przedmiotu transakcji, nie posiada cech indywidualnych lub wymagających twórczego, kreatywnego podejścia, w zasadzie stanowi zestawienie określonych parametrów technicznych, bowiem jej przygotowanie i zaakceptowanie warunkuje i umożliwia jedynie podjęcie faktycznych czynności zmierzających do realizacji zlecenia. Wykonanie przedmiotu dostawy - ramienia załadowczego bez uzgodnienia dokumentacji wstępnej byłoby niemożliwe. Dokumentacja ta nie jest przy tym dokumentacją ostateczną, uzgadnianą z Transportowym Dozorem Technicznym po dostarczeniu i zamontowaniu przedmiotu zlecenia. De facto stanowi ona specyfikację przedmiotu zlecenia. W żadnym wypadku nie można przy tym uznać, iż wartość przekazanej dokumentacji odpowiada 45% wartości zlecenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00