Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2009, sygn. ITPB3/423-236/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-236/09/PS

Czy Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpisana do Rejestru grup producentów rolnych prowadzonego przez właściwego Marszałka województwa musi prowadzić dokumentację podatkową o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do transakcji zawieranych z jej udziałowcami (w tym z członkami Zarządu Spółki) jeżeli nastąpi przekroczenie kwot, o których mowa w ust. 2 ww. art. 9a?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a tej ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 maja 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku prowadzenia dokumentacji, o której mowa w art. 9a tej ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Grono pięciu rolników prowadzących działalność w ramach działów specjalnych rolnictwa, dokonało rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (każdy ze wspólników posiada po 20% udziałów w kapitale założycielskim wynoszącym 5000 zł) oraz podjęło działania zmierzające do wpisania spółki do rejestru producentów rolnych prowadzonego przez Marszałka Województwa. Wpis ma być dokonany na drodze decyzji administracyjnej wydanej w oparciu o ustawę o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw. Wymieniona wyżej ustawa w swej treści nakazuje wręcz członkom grupy producentów rolnych dokonywanie sprzedaży wytworzonych w swoich gospodarstwach produktów za pośrednictwem grupy (spółki z o.o.) - art. 4 ust. 1 pkt 4, czy też zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 nakazuje wręcz aby przychody grupy pochodziły w wysokości większej niż 50% ze sprzedaży produktów wytworzonych przez udziałowców - rolników tworzących grupę producentów rolnych. Statutowym celem działania grupy producenckiej jest zaopatrywanie udziałowców - rolników tworzących grupę w środki produkcji i materiały produkcyjne. W przypadku tej spółki, planowany udział wspólników w wytworzeniu całkowitych przychodów grupy wyniesie 100% i może zaistnieć sytuacja kiedy obroty Spółki ze wspólnikami przekroczą kwoty o których mowa w art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ponadto, zgodnie z art. 11 ust. 4 i ust. 5 w zw. z ust. 1, spółce z o.o. - grupie producentów rolnych może zostać postawiony zarzut ustalenia warunków współpracy z jej udziałowcami na warunkach innych niż warunki które ustaliłyby podmioty niezależne od siebie, co mogłoby skutkować ustalaniem dochodu Spółki przez organ podatkowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00