Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.06.2009, sygn. ITPB3/423-222/09/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-222/09/AW

W jaki sposób w świetle regulacji zawartych w treści ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka powinna zakwalifikować wydatki poniesione przez nią tytułem opłaty koncesyjnej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zmianami) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2009 r. (data wpływu 4 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej opłaty koncesyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji podatkowej opłaty koncesyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy oraz eksploatacji autostrady.

W celu podjęcia działalności gospodarczej we wskazanym powyżej zakresie Spółka wzięła udział w przetargu, którego celem było wyłonienie podmiotu, któremu zostanie udzielona koncesja na wybudowanie oraz eksploatację autostrady. Zwycięzcą przetargu została Spółka, w związku z czym, w dniu 25 sierpnia 1997 r. została udzielona jej koncesja. Uzyskanie koncesji wiązało się z nałożeniem na Spółkę obowiązku poniesienia opłaty koncesyjnej w kwocie 15 747 806 zł. Opłata ta została wniesiona przez Jednostkę w ratach (w 1997 r. i w 2000 r.).

Uzyskanie przez Spółkę koncesji nie było jednak równoznaczne z możliwością podjęcia przez nią działalności gospodarczej objętej przedmiotem koncesji. W celu rozpoczęcia budowy a następnie eksploatacji autostrady konieczne było podpisanie przez Spółkę umowy ze Skarbem Państwa (umowy o wybudowanie i eksploatację odcinka autostrady z G. do T.), która to umowa została zawarta w dniu 31 sierpnia 2004 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00