Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2009, sygn. ITPP2/443-1095/08/EŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1095/08/EŁ

Stawka podatku przy wykonywaniu usług montażu bram, okien i drzwi w budynkach jednorodzinnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy wykonywaniu usług montażu bram, okien i drzwi w budynkach jednorodzinnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 16 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy wykonywaniu usług montażu bram, okien i drzwi w budynkach jednorodzinnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan małym podatnikiem podatku od towarów i usług. Od 1984 r. prowadzi działalność gospodarczą, obecnie o charakterze handlowo-usługowym. Świadczy również usługi budowlano-montażowe w lokalach mieszkalnych oraz w domach jedno- i wielorodzinnych. Wykonywane, przez zatrudnionych przez Pana pracowników, usługi budowlano-montażowe polegają między innymi na montażu drzwi garażowych w budynkach mieszkalnych. Bramy garażowe montowane są w domach jednorodzinnych, gdzie część garażowa łączy się z częścią mieszkalną przez wspólną ścianę boczną z wejściem do domu, lub garaż znajduje się w części podziemnej budynku i łączy się z częścią mieszkalną przez wspólny strop - tu również występuje wejście do domu. Część garażowa w ww. budynkach stanowi integralną część domu, jest jego częścią składową. Mają one wspólne wejścia, są wyposażone we wspólne instalacje hydrauliczne, elektryczne itp. Część garażowa nie stanowi samodzielnej jednostki, gdyż wchodząc do garażu, po otwarciu bramy garażowej, znajdujemy się już w budynku mieszkalnym, gdyż całość jest w pełni zintegrowana. Zgodnie z zasadami statystycznymi (PKOB) - istotnymi również dla celów ustalania prawidłowej stawki podatku - obiekty połączone ze sobą, mające wspólne wejście, wspólne instalacje, nieposiadające ścian przeciwpożarowych od fundamentu po dach - klasyfikuje się w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem. W piśmie stanowiącym uzupełnienie wskazał Pan, iż przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego, pytanie, jak i własne stanowisko w sprawie, dotyczą wyłącznie świadczonych przez Pana prac montażowych, wykonywanych w domach jednorodzinnych, posiadających symbol PKOB 1110 (budynki mieszkaniowe jednorodzinne). Wykonywane przez Pana usługi polegające na montażu bram garażowych, okien i drzwi sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 45.42.11-00.00 roboty instalacyjne futryn drzwiowych i ram okiennych, PKWiU 45.42.12-00.00 roboty instalacyjne pozostałych metalowych elementów stolarki budowlanej oraz PKWiU 45.42.13-00.00 roboty instalacyjne pozostałych niemetalowych elementów stolarki budowlanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00