Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.02.2009, sygn. ITPP3/443-256/08/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Wypełnienie warunków zwolnienie od akcyzy przez osobę fizyczną wracającą z czasowego pobytu w innym państwie członkowskim.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zainteresowany z przyczyn osobistych w 1973 r. wyjechał z kraju do Niemiec. Podczas pobytu w Niemczech nabył samochód, który następnie został przekazany prawnie synowi w związku z toczącym się tam procesem sądowym. Obecnie Wnioskodawca wraca (przesiedla się) do Polski. W dniu 13 sierpnia 2008 r. złożył deklarację uproszczoną AKC-U z tytułu nabycia wewnatrzwspólnotowego samochodu osobowego. Zdaniem Zainteresowanego do wyceny pojazdu przyjęto dane nie mające podstaw prawnych oraz nie uwzględniono elementów (uszkodzeń) mających wpływ na podstawę opodatkowania pojazdu. Ponadto Zainteresowany pismem z dnia 28 stycznia 2009 r. poinformował tutejszy organ, iż przedmiotem wniosku jest sprzedany przez syna uszkodzony, ponad dwudziestoletni pojazd osobowo-terenowy marki Mercedes. Przeniesienie prawa własności pojazdu na syna nastąpiło przed zmianą miejsca pobytu. Wymieniony pojazd służył Wnioskodawcy wcześniej do użytku osobistego. Przed sprowadzeniem do kraju auto nie było zarejestrowane na terenie Niemiec. Zainteresowany zamierza przedmiotowy pojazd używać w celu ochrony Lasów Państwowych, zwierzyny łownej, jezior w związku z wykonywanym przez niego zawodem, a ponadto będzie on służył do użytku osobistego. Samochód nie zostanie sprzedany, wynajęty lub wypożyczony przez okres najbliższych lat. Zdaniem Zainteresowanego podstawę opodatkowania ustalono w oparciu o wartość podobnych pojazdów sprzedawanych w kraju.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00