Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.11.2008, sygn. IPPP1-443-1833/08-2/RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-1833/08-2/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 22.09.2008 r. (data wpływu 25.09.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania oprocentowania rat jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania oprocentowania rat.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X gospodarując powierzonym mieniem Skarbu Państwa dokonuje sprzedaży lokali mieszkalnych na zasadach określonych w rozdziale 6 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - dalej ustawa o zakwaterowaniu (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 398 z późn. zm.), stosując do powyższej czynności zwolnienie od podatku VAT, wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - dalej ustawa o VAT (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). W myśl art. 55 ust. 1 ustawy o zakwaterowaniu lokale mieszkalne, w stosunku do których Agencja wykonuje w imieniu Skarbu Państwa prawo własności lub inne prawa rzeczowe, mogą być zbywane pod rygorem nieważności wyłącznie na zasadach określonych w niniejszej ustawie, z zastrzeżeniem ust. 2. Zgodnie z art. 58 ust. 1 powyższej ustawy sprzedaż lokalu mieszkalnego następuje na podstawie dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego wyceny wartości rynkowej lokalu mieszkalnego i wartości prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, w przypadku posiadania przez X takiego prawa do ułamkowej części gruntu przypadającego na ten lokal, z tym że przy wycenie lokalu mieszkalnego nie uwzględnia się wartości ulepszeń dokonanych przez nabywcę. Od wartości rynkowej lokalu mieszkalnego dla osoby uprawnionej, o której mowa w art. 56 ww. ustawy, stosuje się pomniejszenia określone w art. 58 ust. 2 ustawy. Na wniosek nabywcy lokalu mieszkalnego należność z tytułu sprzedaży może być rozłożona na raty. Pierwszą ratę w wysokości 10% należności wnosi się przed zawarciem umowy notarialnej, pozostałe raty można rozłożyć na okres do pięciu lat, oprocentowane w wysokości 5% w stosunku rocznym od kwoty pozostałej do spłaty. Wierzytelność Xi w stosunku do nabywcy z tego tytułu podlega zabezpieczeniu hipotecznemu na sprzedawanym lokalu mieszkalnym (art. 58 ust. 5. ustawy o zakwaterowaniu). Przy czym, zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 58 ust. 8 powyższej ustawy Minister Obrony Narodowej, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw Skarbu Państwa, określił w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki i tryb sprzedaży lokali mieszkalnych, terminy wnoszenia rat z tytułu sprzedaży tych lokali oraz wzór wniosku o nabycie lokalu mieszkalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00