Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. IPPB5/423-1/08-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1/08-2/MB

UZASADNIENIE

W dniu 01.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia gruntu przez Spółdzielnię.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia zrzesza 12 członków. Spółdzielnia od kilkunastu lat jest właścicielem nieruchomości niezabudowanej. Dotychczas podejmowała różne próby rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, jednakże nie rozpoczęła budowy domów. Obecnie na sąsiedniej nieruchomości deweloper rozpoczyna inwestycję mieszkaniową.

Spółdzielnia rozważa trzy alternatywne rozwiązania.

Pierwsze - to postawienie Spółdzielni w stan likwidacji i w toku tego postępowania sprzedaż nieruchomości, a następnie - po wypłacie wniesionych udziałów i zakończeniu postępowania likwidacyjnego dokonanie podziału pomiędzy członków tzw. mienia polikwidacyjnego (środków pieniężnych).

Drugie rozwiązanie - to zawarcie z deweloperem umowy wspólnego przedsięwzięcia, na mocy której Spółdzielnia przeniosłaby na dewelopera prawo własności do części działki, natomiast deweloper zbudowałby na działce pozostającej nadal jako własność Spółdzielni i przeniósł na Spółdzielnię prawa do nakładów poniesionych na wybudowanie 12 domów przeznaczonych dla członków Spółdzielni. Zakłada się, że umowa ta będzie ekwiwalentna (wartość gruntu przekazanego deweloperowi odpowiadać będzie wartości 12 domów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00