Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.07.2008, sygn. IP-PP2-443-602/08-2/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-602/08-2/MS

Czy w opisanym powyżej stanie faktycznym czynność prawna przeniesienia własności nabywanych nieruchomości na Zleceniodawcę - (grunty z przeznaczeniem pod zabudowę), zgodnie z wytycznymi zawartej umowy zlecenia, w wykonaniu umowy zlecenia w rozumieniu art 740-744 k c, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w szczególności czy jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust 1 pkt 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn zm.)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 04 kwietnia 2008r. (data wpływu 09 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowanie nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 kwietnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowanie nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Od 01.10.1992 roku na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości zgodnie art. 4 ust 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, zostałem wpisany na listę Izby Adwokackiej w X, i wykonuję zawód adwokata w Kancelarii Adwokackiej, mieszczącej się w X przy ul.X. W dniu 26.10.2007 r. przed notariuszem w X, zawarłem umowę zlecenia, z jednym z Developerów (objętą aktem notarialnym - Repertorium A nr X, zmienioną następnie aktem notarialnym z dnia 19.02.2008 (Repertorium A nr X), zgodnie z którą zobowiązałem się zawrzeć przedwstępne umowy sprzedaży działek stanowiących nieruchomość na warunkach opisanych w umowie zlecenia, a następnie ich nabycia przeniesienia na Zleceniodawcę Developer zleca mi nabywanie określonych gruntów, wyłącznie w celu przeniesienia prawa własności tej nieruchomości na rzecz Developera. Z formalnego punktu widzenia pisze wnioskodawca - to ja nabywam działkę, co jest udokumentowane notarialnym aktem sprzedaży. Do momentu określenia daty przeniesienia własności, formalnie jestem właścicielem (dzierżycielem) nieruchomości, bez prawa dysponowania zakupionymi działkami. Umowa zlecenia, w której developer zleca mi wykonywanie powyższych czynności, wprowadza bowiem elementy, które wykluczają możliwość decydowania przeze mnie o treści umowy zakupu działek na rzecz Zleceniodawcy. Nabywam te grunty pisze wnioskodawca - nie do własnego majątku, ale wyłącznie w celu realizacji usługi zlecenia (o czym właśnie świadczą szczegółowe dyspozycje co do warunków nabycia, ograniczenia wykluczające moje prawo dysponowania tymi działkami). Wszelkie koszty związane z zawarciem przedwstępnych i przyrzeczonych umów sprzedaży (zaliczki, zadatki, cena, opłaty notarialne, wpisy sądowe, podatki) pokryte zostały z zaliczek otrzymanych od Developera, przy czym zaliczki wypłacone zostały na rachunek depozytowy notariusza i z tego rachunku zostały wypłacone bezpośrednio sprzedającym, notariuszowi oraz na rachunki sądów i właściwych urzędów. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem umowy całość otrzymanych od Developera kwot stanowiła wpłaty na poczet wydatków w zakresie projektowanych czynności podlegających opodatkowaniu zaliczek podatkiem od towarów i usług, co zostało udokumentowane fakturami. Przyjęto że wszelkie wydatki związane z wykonaniem zlecenia podlegać będą opodatkowaniu tym podatkiem. Koszty sporządzenia przedwstępnych i przyrzeczonych umów sprzedaży, podatku od czynności cywilnoprawnych, opłaty sądowej, taksy notarialnej w tym za wypisy oraz podatku od towarów i usług, regulowane były z kwot wpłaconych na przechowanie u notariusza na wydzielonym rachunku wpływów kancelarii notarialnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00