Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.05.2007, sygn. PP/443-5/07, Urząd Skarbowy w Kole, sygn. PP/443-5/07

- czy od kwot wpłacanych przez uczestników (pracownicy, członkowie ich rodzin, emeryci oraz inne osoby) należy naliczyć podatek od towarów i usług ?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity : Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zm.),- art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1 i 2, art.8 ust.1 i 2, art.15, art.29 ust.1,art.86 ust.1, art.88 ust.1 i 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT. organ podatkowyudziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 21.03.2007r.oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 26.03.2007r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 w/w. ustawy Ordynacja podatkowa. Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Urząd dokonuje zakupu biletów do kina, teatru, opłaca uczestnictwo w zajęciach sportowych, organizuje wycieczki itp. Wydatki te finansowane są w dużej części ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a w niewielkiej pokrywają uczestnicy korzystający z w/w usług.Na tle powyższych okoliczności faktycznych strona formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że kwoty wpłacane przez pracowników, członków ich rodzin, emerytów i inne osoby nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ zgodnie z art. 2 ust. 1 i 5 ustawy z dnia 04.03.1994 r. /Dz. U. z 1996r., Nr 70 poz. 335/ o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku.Z art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm./ wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, natomiast art. 8 ust. 2 w/w ustawy mówi, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste m.in. pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług, jeżeli są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.Ponieważ art.88 ust. 1 ustawy o VAT zabrania obniżenia kwoty podatku należnego od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym / art. 16 ust.1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną / strona uważa, że kwoty wpłacane przez uczestników nie podlegają podatkowi VAT i należy je traktować jako zwrot poniesionych wydatków. Kwoty te zasilają konto funduszu socjalnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00