Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.08.2006, sygn. 1409/PP/005/38/06/MC, Urząd Skarbowy w Legionowie, sygn. 1409/PP/005/38/06/MC

Czy wydając specyfikację przetargową kontrahentowi starającemu się o wykonanie zamówienia publicznego trzeba zapłacić VAT?

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 13.07.2006r. (data wpływu 14.07.2006r.), uzupełnionym pismem z dnia 21.07.2006r. Podatnik- ..... zwrócił się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym: W związku z prowadzonymi przetargami zamawiający opracowuje dokumentację przetargową tz. "Specyfikację istotnych warunków zamówienia", która sporządzana jest na potrzeby zamawiającego . Pozwala ona oszacować wartość zamówienia, a także umożliwia potencjalnym wykonawcom sporządzenie ofert odpowiadających rzeczywistemu zapotrzebowaniu zamawiającego. Dokumentacja ta jest udostępniana wykonawcom za opłatą ustaloną zgodnie z zapisem art. 42 ust. 2 ustawy Prawo Zamówień Publicznych.Pytanie Podatnika dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydawanych specyfikacji przetargowych kontrahentowi starającemu się o wykonanie zamówienia publicznego?Podatnik wydając specyfikację przetargową wykonawcy starającemu się o wykonanie zamówienia publicznego dokumentuje ten fakt fakturą VAT z naliczonym 22 % podatkiem VAT. Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w .... stwierdza co następuje: W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów rozumie sie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1).

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.Towary i usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z opinią Urzędu Statystycznego z dnia 11.03.2003r., znak: OISK-5672/KU-84/24-1870/03 dokumentacji w postaci specyfikacji istotnych warunków zamówienia (w ramach procedury przetargu), za którą obciążeni są dostawcy lub wykonawcy zgłaszani do przetargu, nie należy traktować jako towaru. Również organizowanie przetargów dla własnych potrzeb nie jest odrębnie klasyfikowane i mieści się w zakresie grupowania obejmującego działalność podstawową wg. Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).Urząd Statystyczny wyraził również opinię, iż organizowanie przetargów dla własnych potrzebnie jest odrębnie klasyfikowaną usługą, a pobieranie opłat za dokumentację związaną z przetargiem nie wynika z handlu daną dokumentacją i należy klasyfikować w grupowaniu dotyczącym usług świadczonych przez dany podmiot (opinia z dnia 03.12.2002r., znak: WRE-02-5672-801/2002).Zatem wydanie dokumentacji związanej z przetargiem należałoby rozpatrywać w świetle postanowień przepisu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. rozstrzygnąć czy jest odpłatnym świadczeniem, o którym mowa w tym przepisie.Zasadą jest, że opodatkowaniu podlega świadczenie usług wykonywane za wynagrodzeniem. O świadczeniu usług za wynagrodzeniem można mówić w sytuacji, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymywanego wynagrodzenia oparty o relacje cywilnoprawne pomiędzy podmiotami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00