Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP/443-25/05, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej, sygn. PP/443-25/05

Czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega świadczenie pomocy prawnej na podstawie przyznanego stronie postępowania prawa do bezpłatnej pomocy prawnej przez sady, tj. m.in. ustanowienia obrońcy z urzędu na podstawie art. 78-81 kpk lub pełnomocnika dla strony zwolnionej od kosztów sądowych w sprawach cywilnych na podstawie art. 117-119 kpc.

Pytanie podatnika

Podatnik poinformował, że jest adwokatem, prowadzi kancelarię adwokacką i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawową działalnością podatnika jest udzielanie pomocy prawnej z wyboru na rzecz osób fizycznych lub prawnych. Ponadto podatnik świadczy pomoc prawną z urzędu na zlecenie Sądu, Prokuratury i Izby Celnej. Według podatnika oraz wg. pisma Ministra Finansów z dnia 04 września 2002r. (PB5/KD-033-222-1-4936/02) skierowanego do Naczelnej Rady Adwokackiej, ta forma udzielania pomocy prawnej jest działalnością wykonywaną osobiście.Podatnik we wniosku przedstawił dwa sposoby rozliczeń finansowych za świadczenie pomocy prawnej z urzędu. Wskazał, że w związku z ustanowieniem obrońcy z urzędu bądź przyznaniem prawa do bezpłatnej pomocy prawnej w formie pełnomocnika, pomiędzy adwokatem wykonującym zlecone czynności, a zlecającym je powstają prawne więzy tworzące stosunek prawny pomiędzy wykonującym zlecenia, a zlecającym wykonanie czynności co do warunków ich wykonania (regulowanych stosownymi przepisami między innymi kpk, kpc), wynagrodzenia (rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. - Dz.U. Nr 163, poz. 1348 z późn.zm) i odpowiedzialności zlecającego (Skarbu Państwa, w którego imieniu działa stosowana statio fisci).W ocenie podatnika, czynności wykonywane przez adwokata z urzędu (jako działalność wykonywana osobiście i w całości spełniająca wymogi art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54 z 2004r., poz.535) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00