Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.10.2005, sygn. 1425/021/443/60A/05/IW, Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu, sygn. 1425/021/443/60A/05/IW

Pytanie dot. sprawy złożenia deklaracji VAT-7 za miesiąc w którym zmarł wspólnik spółki jawnej.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie: art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 15.07.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu) przez Pana .........., wspólnika spółki jawnej ......, dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w kwestii złożenia deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE W dniu 15.07.2005r. Pan ........ złożył w tut. Urzędzie wniosek o interpretację przepisów podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny: Działalność w spółka jawna ..... prowadził Pan wspólnie z żoną od dnia .............. W dniu ...... żona zmarła. Po jej śmierci sporządzony został spis z natury. Umowa spółki jawnej zawiera zapis, że w razie śmierci wspólnika prawa wspólnika przechodzą na jego spadkobierców, dlatego też zgodnie z art. 97 § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa jako następca prawny wraz z dwojgiem dzieci przejmuje Pan przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki zmarłego wspólnika oraz prawa o charakterze niemajątkowym związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2005r. spółka wykazała w poz. 55 kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Wnioskodawca uważa, że spółka powinna złożyć dwie deklaracje VAT-7 - jedną za okres od 1 do dnia śmierci, a podpisaną przez spadkobiercę wyznaczonego a drugą za okres kontynuacji działalności gospodarczej przez spadkobierców. W przypadku wystąpienia nadwyżki podatku należnego nad naliczonym zostanie on wpłacony przez spadkobierców na rachunek Urzędu Skarbowego. Natomiast w przypadku wystąpienia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym urząd powinien zwrócić ją na rachunek bankowy spółki kontynuowanej lub wyrazić zgodę do przeniesienia na następny miesiąc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00