Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 15.07.2004, sygn. PP/443-37/04/KW-15204, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, sygn. PP/443-37/04/KW-15204

Czy podatek akcyzowy, w przypadku nabywania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, powinien zwiększać podstawę obliczenia podatku VAT od nabycia wewnątrzwspólnotowego?Czy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej w procedurze zawieszenia poboru akcyzy lub z zapłaconą akcyzą, podstawę opodatkowania należy powiększyć o podatek akcyzowy?

Pytanie podatnika

  1. Podstawą opodatkowania w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą VAT, jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa ta obejmuje również podatki, cła, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów (art. 31 ust. 2 pkt 1). W przypadku zawieszenia poboru akcyzy podatek ten nie jest płacony. Zgodnie z literalnym brzmieniem powołanego przepisu do podstawy opodatkowania należy włączyć tylko te podatki, które są płacone, tj. faktycznie uiszczone, z tym, że zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy VAT, jeżeli po dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego. W przypadku takim podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00