Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 31.07.2003, sygn. PO III/443-21/03, Urząd Skarbowy w Bochni

Czy sprzedaż przez starostę nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa podlega ustawie o podatku od towarów i usług?

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie Urząd Skarbowy w Bochni, w oparciu o art. 14a § 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mające siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wykonują we własnym imieniu i na własny rachunek czynności, o których mowa w art. 2 w/w ustawy, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania ich w sposób częstotliwy.
Sposób gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.). Z art. 11 ust. 1 tejże ustawy wynika, że organem reprezentującym Skarb Państwa w sprawach gospodarowania nieruchomościami jest starosta, wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej. Jednym ze sposobów gospodarowania tymi nieruchomościami, jak wynika z art. 13 ust. 1 w/w ustawy, jest ich sprzedaż, oddanie w najem, dzierżawa itp. Powyższe oznacza, że jeżeli czynność wykonana przez starostę w ramach gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa jest wymieniona w art. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu jej dokonania jest Skarb Państwa. Starosta bowiem czynności tych dokonuje nie w imieniu własnym, lecz w imieniu Skarbu Państwa.

Z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega sprzedaż towarów. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane przez ustawodawcę w art. 4 pkt 1 tejże ustawy. Towarami są rzeczy ruchome, a także wszelkie postacie energii, budynki oraz budowle, jak również części budynków i budowli, które stanowią przedmiot czynności wskazanych w w/w art. 2 i są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Do towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym nie należą grunty, co zostało stwierdzone expressis verbis w art. 15 ust. 2a ustawy, który stanowi, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo ich części, z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00