Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 października 2016 r., sygn. I PK 270/15

Pracodawca, któremu zakład ubezpieczeń społecznych wymierzył podwyższone składki na wypadkowe ubezpieczenia społeczne, nie ma interesu prawnego w rozumieniu art. 189 k.p.c. w sądowym żądaniu sprostowaniu przez pracownika własnego protokołu powypadkowego pracodawcy.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 10-12/2016

Wytoczenie przez pracodawcę przeciwko pracownikowi powództwa o sprostowanie protokołu powypadkowego będzie nieskuteczne. Dochodzi bowiem do zaskarżenia własnego dokumentu. Jeśli zatem pracodawca uzna, że dane zawarte w protokole powypadkowym są nieprawdziwe, może go skorygować. Musi jednak liczyć się z ryzykiem zaskarżenia nowego protokołu przez pracownika poszkodowanego w wypadku przy pracy.

Serwis Prawno-Pracowniczy nr 1/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. Spółki Akcyjnej w Z. przeciwko J. J. o sprostowanie protokołu powypadkowego, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 października 2016 r., skargi kasacyjnej strony powodowej od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...] z dnia 27 maja 2015 r., sygn. akt III APa .../15,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Apelacyjny w [...] III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 27 maja 2015 r. oddalił apelację strony powodowej K. Spółki Akcyjnej w Z. od wyroku Sądu Okręgowego w [...] - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 27 listopada 2014 r. oddalającego powództwo skierowane przeciwko poszkodowanemu w wypadku przy pracy pracownikowi J. J. o sprostowanie protokołu powypadkowego.

K. S.A. w Z. wniosła pozew przeciwko poszkodowanemu o sprostowanie protokołu powypadkowego numer 11/2010 z dnia 4 stycznia 2011 r. sporządzonego przez powodowego pracodawcę w związku z wypadkiem przy pracy, jakiemu 20 grudnia 2010 r. uległ pozwany pracownik w części punktu 8 protokołu, domagając się zmiany kwalifikacji wypadku przy pracy z ciężkiego na indywidualny, powodujący czasową niezdolność do pracy. W sprawie tej ustalono, że pozwany był zatrudniony u strony powodowej od 19 marca 2007 r. jako ślusarz konstrukcyjny-spawacz. W dniu 20 grudnia 2010 r. odprysk czyszczonego łańcuszka uderzył go w prawe oko. W związku z takim wypadkiem przy pracy zespół powypadkowy strony powodowej w składzie specjalisty do spraw bhp oraz oddziałowego społecznego inspektora pracy sporządził w dniu 4 stycznia 2011 r. protokół ustalenia okoliczności przyczyn wypadku przy pracy, w którym ustalił, że w dniu wypadku poszkodowany był zatrudniony na zmianie A od godziny 6:00 do godziny 14:00, na wydziale TUK/MK w charakterze ślusarza konstrukcyjnego-spawacza. Do jego zadań w tym dniu należało wykonanie prac wykończeniowych przy skrzyni kombajnu ZZS - 880/EU oraz przygotowanie elementów do skrzyni kombajnu ZNS - 460/NE. Pozwany wykonywał to zadanie ze współpracownikiem. Około godziny 11:30 przystąpił do czyszczenia łańcuszków służących do mocowania pokrywy skrzyni kombajnu. Podczas wykonywania tych prac odprysk czyszczonego łańcuszka uderzył pozwanego w prawe oko. Pierwszej pomocy pozwanemu udzielił kolega, z którym wykonywał zadanie, następnie obaj udali się do przychodni przyzakładowej. O zaistniałym wypadku powiadomiono służbę bhp oraz przełożonego poszkodowanego pracownika, którego po udzieleniu pierwszej pomocy medycznej w przychodni przyzakładowej skierowano do szpitala w [...]. Tam w szpitalu wielospecjalizacyjnym wykonano wstępne badania, po których skierowano poszkodowanego do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego w [...], gdzie poszkodowanemu pracownikowi usunięto obce ciało metalowe z oka prawego. Poszkodowany był hospitalizowany w celu dalszego leczenia i obserwacji. Jeszcze w grudniu 2010 r. wypisano go ze szpitala, wystawiając zaświadczenie o niezdolności do pracy od dnia 20 grudnia 2010 r. do 23 stycznia 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00