Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 lutego 2018 r., sygn. II FSK 163/16

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Jan Grzęda, Protokolant Joanna Legieć, po rozpoznaniu w dniu 2 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 sierpnia 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1002/15 w sprawie ze skarg P. B. na interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2015 r. nr (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w K., działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2015 r. nr (...), 3) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz P. B. kwotę 1234 (słownie: tysiąc dwieście trzydzieści cztery) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 17 sierpnia 2015 r., I SA/Kr 1002/15, oddalający skargi P. B. (dalej: Skarżący) na interpretacje indywidualne Ministra Finansów z 27 lutego 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sąd przedstawiając stan faktyczny stwierdził, że we wniosku o interpretacje Skarżący wyjaśnił, iż jest zatrudniony przez polską spółkę z o.o. i uczestniczy w planie akcyjnym spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Plan ten został wprowadzony w celu przyciągnięcia i zatrzymania najlepiej wykwalifikowanego personelu. Wnioskodawca otrzymuje opcje na akcje spółki amerykańskiej oraz ograniczone jednostki akcyjne (ang. "Restricted Stock Units"). Prawo do otrzymania opcji oraz ograniczonych jednostek akcyjnych nie wynika z umowy o pracę ze spółką polską, ani też podpisanych przezeń innych dokumentów. Skarżącego nie łączy ze spółką amerykańską stosunek pracy czy inny o podobnym charakterze. Koszty uczestnictwa w planie nie są ponoszone przez spółkę polską. Plan jest administrowany przez radę dyrektorów spółki amerykańskiej, która ma prawo uznaniowo zakazać obrotu papierami wartościowymi otrzymanymi przez uczestników; wybór uczestniczących w planie oraz liczba przyznanych udziałów znajduje się poza kontrolą spółki polskiej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00