Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 kwietnia 2013 r., sygn. I FSK 801/12

Niedopuszczalne jest stosowanie tej samej stawki podatku VAT do usług różnego rodzaju, poprzez sztuczne połączenie ich w jedną usługę.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 lutego 2012 r. sygn. akt VIII SA/Wa 971/11 w sprawie ze skargi K. Spółka Akcyjna z siedzibą w R. na interpretacje indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. Spółka Akcyjna z siedzibą w R. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 lutego 2012 r., sygn. akt VIII SA/Wa 971/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez K. Spółkę Akcyjną z siedzibą w R. (dalej jako "skarżący") interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 13 czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu sąd pierwszej instancji podał, co wynika z przedstawionego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego, że spółka posiada nieruchomości, które wynajmuje najemcom na cele działalności gospodarczej. Najemcy, zgodnie z umową zobowiązani są na podstawie wystawionej przez spółkę faktury VAT, do zapłaty czynszu "z góry", do 10 dnia każdego miesiąca i zobowiązani są do ponoszenia dodatkowych opłat za media. Stroną umowy o dostawę wody, odprowadzanie ścieków oraz dostawę energii elektrycznej i cieplnej jest spółka, która w przypadku otrzymania od dostawcy mediów faktury VAT ze stawką VAT 8%, refakturuje te koszty na najemcę również z tą samą stawką VAT (8%). Celem refakturowania opłat za media jest bowiem przeniesienie poniesionych przez podmiot refakturujący kosztów na podmiot (najemcę), który z danych usług faktycznie korzystał, gdyż podmiot refakturujący danej usługi nie wykonał. "Refaktura" jest zwykłą fakturą VAT wystawioną przez spółkę, jako podmiot pośredniczący pomiędzy właściwym usługodawcą, a rzeczywistym nabywcą tej usługi w związku z zawartą umową najmu. Spółka tak postępuje, gdyż w sytuacji, gdy strony umowy najmu odrębnie uregulowały kwestię wynagrodzenia (czynsz) za możliwość korzystania z cudzej rzeczy (art. 659 § 1 Kc) od opłat za inne świadczenia ze strony spółki, tj. z tytułu udostępnienia mediów, które to opłaty ma refakturować w momencie otrzymania faktury od dostawcy mediów, to czynsz najmu nie obejmuje należności (opłat) za ewentualne inne świadczenia wynajmującego na rzecz najemcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00