Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 29 maja 2012 r., sygn. II FSK 2234/10

Spółka przejmująca nie może na podstawie art. 7 ust. 5 u.p.d.o.p. w zw. z art. 93 § 1 i § 2 pkt 1 O.p. obniżyć osiągniętego przez nią dochodu o straty spółki przejmowanej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.), del. NSA Teresa Porczyńska, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej H. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 czerwca 2010 r. sygn. akt I SA/Po 271/10 w sprawie ze skargi H. S.A. z siedzibą w W. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 23 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Po 271/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę H. S.A. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów (Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Finansów, dalej jako Minister Finansów) z dnia 29 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:

W dniu 5 października 2009 r. "H." S.A. w W. (dalej: "Spółka", "skarżąca") wystąpiła do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do możliwości odliczenia od dochodu strat z lat ubiegłych, jakie poniosła spółka przejęta. Wnioskodawczyni przedstawiła następujące okoliczności faktyczne: w 2007 r. doszło do połączenia "H. S." S.A. oraz "H. W." S.A. Połączenie zostało dokonane w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."), przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej ("H. S." S.A.) na spółkę przejmującą ("H. W." S.A.) w zamian za akcje nowej emisji "H. W." S.A., które ta spółka wydała akcjonariuszom spółki przejmowanej. W wyniku połączenia, "H. S." S.A. została rozwiązana bez likwidacji i wykreślona z rejestru na podstawie art. 493 k.s.h. Utrata bytu prawnego "H. S." S.A. nastąpiła w dniu 27 sierpnia 2007 r., tj. w dniu, w którym doszło do zarejestrowania połączenia w KRS. Na podstawie art. 494 k.s.h. oraz art. 93 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.; dalej: "O.p."), "H. W." S.A. jako następca prawny, wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki "H. S." S.A. Ponadto w dniu 10 stycznia 2008 r. Sąd Rejestrowy w Poznaniu dokonał rejestracji zmiany firmy następcy prawnego "H. S." S.A. "H. W." S.A. została zarejestrowana pod firmą "H." S.A. Wnioskodawczyni, jako następca prawny "H. S." S.A. zamierza dokonać odliczenia strat, które przysługiwały "H. S." na dzień połączenia. Spółka zamierza dokonać odliczenia strat w zeznaniach, które będą składane w przyszłości (np. za rok 2009).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00