Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 31 maja 2012 r., sygn. I FSK 447/12

Nie ma konieczności rozważania dalszych zagadnień materialnoprawnych, w tym zwłaszcza dokonywania analizy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w związku z poz. 3 pkt 5 zał. nr 4 do ustawy, gdyż kwestia zwolnienia danej usługi od podatku od towarów i usług bądź ewentualnego wyłączenia od takiego zwolnienia może być rozpatrywana jedynie w odniesieniu do czynności, które podlegają opodatkowaniu tym podatkiem w myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Nina Pruk, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 14 lipca 2009 r. sygn. akt I SA/Op 11/09 w sprawie ze skargi B. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 19 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 14 lipca 2009 r., sygn. akt I SA/Op 11/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu, działając na podstawie art. 146 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270, dalej powoływanej jako "P.p.s.a."), uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów nr [...], wydaną w sprawie wniosku B. P. w dniu 19 września 2008 r.

1.2. W uzasadnieniu Sąd w pierwszej kolejności nawiązał do wspomnianego wniosku, omawiając przedstawiony w nim stan faktyczny. Zgodnie z nim podatniczka jest czynnym podatnikiem VAT i prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu wierzytelności w zamian za "procentowo określoną ich wartość" płaconą przez cesjonariusza. Podejmuje też działania mające na celu windykację nabytych wierzytelności, w wyniku których cześć dłużników reguluje swoje zobowiązania, a "od odzyskanych pieniędzy wystawia wewnętrzną fakturę VAT, w której określa stosowny podatek VAT według 22% stawki podatkowej".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00