Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2009 r., sygn. I FSK 1871/07

Jeżeli skuteczne dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego lub wykreślenie z rejestru VAT w rozumieniu art. 96 ust. 1 i 6 ustawy o VAT (a więc przepisu prawa podatkowego w rozumieniu art. 3 pkt 2 Ordynacji podatkowej) przez spółkę cywilną uzależnione jest od prawidłowego zastosowania przepisów z innej dziedziny tj. np. przepisów kodeksu cywilnego dotyczących zasad reprezentacji spółki cywilnej - to organy podatkowe nie mogą uchylić się od interpretacji tych przepisów w powiązaniu z przepisem podatkowym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Ewa Michna (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 252/07 w sprawie ze skargi R. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 listopada 2006 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I. Zaskarżonym skargą kasacyjną, wniesioną przez Dyrektora Izby Skarbowej w W., wyrokiem z dnia 21 czerwca 2007r. sygn. akt III SA/Wa 252/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 23 listopada 2006r. nr [...] oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 9 października 2006r. nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku R. G. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego

W motywach wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylając oba ww. orzeczenia administracyjne na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zmianami) zwaną dalej p.p.s.a. przestawił ustalony przez siebie stan faktyczny będący podstawą orzeczenia, a mianowicie wskazał, że pismem z dnia 25 lipca 2006r. R. G. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego przedstawiając stan faktyczny sprawy w sposób następujący: "po dokonanej zmianie od 1 stycznia 2001 r. po wejściu w życie ustawy Prawo działalności gospodarczej, przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą są wspólnicy spółki, a nie sama spółka cywilna". W ocenie R. G., regulacja ta nie miała wpływu na status spółki cywilnej jako "płatnika VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT", jako jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, ponieważ to spółka cywilna w dalszym ciągu powinna dokonywać zgłoszenia identyfikacyjnego jako jeden podatnik VAT niezależnie od ilości wspólników i to spółka cywilna powinna otrzymywać samodzielny NIP. Przy tak przestawionym stanie faktycznym R. G. zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00