Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-12-11

Bhp w hutnictwie żelaza i stali - nowe rozporządzenie

Od 10 listopada 2010 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki z 14 lipca 2010 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutnictwie żelaza i stali (DzU nr 142, poz. 951). Rozporządzenie to zastąpiło zarządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w hutach żelaza z 20 września 2001 r. (DzU nr 112, poz. 1202).

Bogusław Tomaszewski

Stowarzyszenie Ochrony Pracy Warszawa - Oddział Katowice

W nowym rozporządzeniu określono warunki bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładach metalurgicznych i przeróbczych przerabiających stopy żelaza na półwyroby i wyroby hutnicze, zwanych "hutami żelaza i stali".

W sprawach bezpieczeństwa i higieny pracy nieregulowanych nowym rozporządzeniem pracodawca powinien opracować szczegółowe instrukcje postępowania przy eksploatacji instalacji i urządzeń hutniczych.

Prace w strefach zagrożenia gazowego - przepisy ogólne

Przepisy rozporządzenia nakładają obowiązek oznaczania stref zagrożenia gazowego tylko w odniesieniu do gazów trujących, pominięto gazy i pary palne. Oznacza to, że pracodawca nie musi wyznaczać stref zagrożenia, w których występują gazy i pary palne lub niepalne.

Natomiast wszędzie, gdzie będzie się pojawiać stężenie gazów trujących, należy wyznaczyć strefy zagrożenia gazowego (np. strefa gardzieli wielkiego pieca, strefa nagrzewnic, baterie koksownicze itp.).

WSKAZÓWKA!

Rodzaj strefy określają następujące warunki:

● występowanie stężenia trującego gazu powyżej najwyższego dopuszczalnego stężenia - strefa I,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00