Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-10-23

Przekształcenia umów terminowych obowiązujących w czasie ustawy antykryzysowej po uchwale SN

W uchwale z 23 września 2014 r. Sąd Najwyższy stwierdził, że przekroczenie określonego w ustawie antykryzysowej 24-miesięcznego okresu zatrudnienia na umowy na czas określony powoduje przekształcenie umowy w umowę na czas nieokreślony (III PZP 2/14). Pracownik zatrudniony na okres dłuższy niż 24 miesiące na podstawie umów terminowych zyskuje więc uprawnienia dotyczące umowy na czas nieokreślony, np. konieczność konsultacji ze związkami zawodowymi czy uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę.

Wyrok dotyczy okresu stosowania regulacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorstw, zwanej "ustawą antykryzysową", a później "pierwszą ustawą antykryzysową". Ustawa antykryzysowa w odniesieniu do terminowych umów o pracę obowiązywała od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., jednak skutki jej obowiązywania pojawiają się nadal.

W okresie obowiązywania ustawy antykryzysowej zrezygnowano z ograniczenia stosowania więcej niż dwóch następujących po sobie umów zawieranych na czas określony. Wprowadzono regułę, że zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony lub kilku takich umów następujących po sobie nie może trwać dłużej niż łącznie 24 miesiące. Zawierane po sobie umowy o pracę na czas oznaczony mogły być uznawane jako "kolejne", gdy przerwa między tymi umowami nie była dłuższa niż 3 miesiące. Ponadto limit 24 miesięcy dotyczył wszystkich pracodawców, a nie jedynie podmiotów będących w kryzysie ekonomicznym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00