Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-15

Wybór najkorzystniejszej umowy do prac sezonowych

Zatrudniając osoby do prac sezonowych, przedsiębiorcy kierują się głównie tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty zatrudnienia. Ważna jest też dla nich możliwość łatwego rozwiązania umowy z osobą wykonującą prace sezonowe. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia takich osób są umowy cywilnoprawne, np. zlecenia lub o dzieło.

Osobami zatrudnionymi do prac sezonowych są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od formy swojego zatrudnienia.

Umowa o pracę

Jeśli obowiązki pracownika sezonowego miałyby polegać na świadczeniu czynności ściśle pod kierownictwem przełożonego w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę, należy go zatrudnić na podstawie umowy o pracę (art. 22 § 1 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.). Jednak takie rozwiązanie nie jest najtańsze i najbardziej korzystne dla pracodawcy. Pracownika trzeba bowiem skierować na wstępne badania lekarskie i szkolenie bhp, a następnie może się okazać, że nowo zatrudniony nie radzi sobie z wykonywaniem zleconych mu zadań. Pracownikowi sezonowemu należy również m.in.:

● udzielać urlopu wypoczynkowego,

● udzielać zwolnień od pracy,

● płacić przynajmniej minimalne wynagrodzenie miesięczne (w 2014 r. za pracę na pełny etat - 1680 zł brutto miesięcznie, a w pierwszym roku pracy - 1344 zł brutto miesięcznie).

Z tego typu formą zatrudnienia wiąże się również najwięcej obowiązków formalnych pracodawcy, tj.:

● prowadzenie akt osobowych,

● konieczność zapoznania pracownika z regulaminem pracy i wynagradzania,

● sporządzenie informacji o warunkach zatrudnienia,

● prowadzenie ewidencji czasu pracy,

● konieczność sporządzenia świadectwa pracy.

Z pracownikiem też najtrudniej się rozstać. Jeżeli pracodawca chce rozwiązać umowę o pracę, musi wręczyć pracownikowi sezonowemu wypowiedzenie i czekać, aż ono upłynie. Ponadto rozwiązanie umowy o pracę jest bardziej kosztowne niż np. umowy cywilnoprawnej, ponieważ może się zdarzyć, że zwalnianemu z pracy należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w razie spełnienia warunków (pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników i przyczyna wypowiedzenia nieleżąca po stronie pracownika) - odprawę pieniężną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00