Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-22

EWAKUACJA PRZEDSZKOLI - DZIAŁANIA PERSONELU

Małe dzieci nie są w stanie ocenić ani skutków zagrożenia, ani jego źródła. Dlatego ważne jest, aby polecenie ewakuacji dotarło przede wszystkim do osób bezpośrednio sprawujących opiekę nad przedszkolakami.

Waldemar Kubik
W poprzednim numerze zostały omówione przyczyny powodujące konieczność zarządzenia ewakuacji dzieci z pomieszczeń przedszkoli oraz sposoby i działania ułatwiające jej przeprowadzenie. W tej części omówimy bezpośrednie działania personelu oraz współpracę pracowników przedszkoli z przybyłymi na miejsce akcji służbami ratowniczymi.
Kiedy należy podjąć decyzję o ewakuacji?
Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom nie jest łatwa. We wszelkiego rodzaju instrukcjach najczęściej pisze się ogólnikowo, że ewakuację zarządza się w każdym wypadku, w którym zachodzi uzasadnione podejrzenie zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Rzecz w tym, że przeciętny niezaznajomiony na co dzień z zagrożeniami człowiek nie potrafi jednoznacznie ocenić wszystkich niebezpieczeństw w danej sytuacji. W przypadku placówek przedszkolnych dochodzi ścisłe powiązanie ewakuacji z warunkami atmosferycznymi panującymi danego dnia. O ile natychmiastowe wyprowadzenie dzieci na zewnątrz w pogodny, letni dzień nie stanowi większego problemu, o tyle w czasie jesiennej czy wiosennej pluchy pochopnie zarządzona ewakuacja narazi personel na mniej czy bardziej uzasadnione pretensje rodziców. W celu uniknięcia takiej sytuacji decyzja musi być należycie przemyślana.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00