Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-02

Zatrudnianie wolontariuszy

Przepisy dotyczące zatrudniania wolontariuszy weszły w życie 29 czerwca 2003 r. Uregulowały bardzo ważną kwestię świadczenia pracy przez osoby zatrudniane w instytucjach zajmujących się działalnością opiekuńczą, charytatywną, społeczną itp.

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873) unormowała zasady zatrudniania wolontariuszy przez podmioty w niej wskazane.
Wolontariusz i działalność pożytku publicznego
Wolontariuszem, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 3 powołanej ustawy, jest osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie.
Świadczenia wykonywane przez wolontariusza odpowiadają świadczeniu pracy, polegać więc będą na wykonywaniu przez wolontariusza określonego rodzaju świadczeń na rzecz korzystającego i pozostawaniu w tym zakresie pod jego kierownictwem. Przepis ustanawia zamknięty katalog podmiotów, na rzecz których mogą być wykonywane zadania przez wolontariusza. Oprócz wskazanych w art. 42 ust. 1 przepis ten zawiera również odesłanie do art. 3 ust. 3 ustawy.
Podmioty tam wskazane to:
• osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania pod warunkiem, że ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
• stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Niedopuszczalne jest zatrudnianie wolontariuszy w związku z odpłatną działalnością gospodarczą prowadzoną przez jednostki administracji publicznej lub jednostki organizacyjne im podległe bądź przez nie nadzorowane (art. 9 ust. 3 ustawy).
Pozostałe podmioty są wyłączone spod możliwości zatrudniania wolontariusza na zasadach wskazanych w ustawie. Mogą one korzystać z dotychczasowej praktyki i stosować nieodpłatne umowy zlecenia.
Należy jednak podchodzić do tego ze szczególną ostrożnością, aby ustrzec się zarzutu obchodzenia prawa pracy i zatrudniania pracowników bez wynagrodzenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00