Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-09-29

Bhp w Unii Europejskiej - czy nas na to stać?

Rozmowę z profesor Danutą KORADECKĄ, dyrektorem Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, przeprowadziła Krystyna HAJDUK-POPŁAWSKA.

- W jakim zakresie obecnie obowiązujący dział X Kodeksu pracy spełnia wymogi przepisów stosowanych przez kraje Unii Europejskiej? Czy istnieją duże rozbieżności między naszymi przepisami dotyczącymi bhp a unijnymi i w jakich problemach?
- A może zapytać równolegle, czy stać nas na to, aby nie spełniać wymogów bhp? Może być nas na to nie stać. Zbyt często uważamy, że przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, tworzenie właściwych warunków pracy to jest koszt, tylko i wyłącznie koszt. Jest to także korzyść i to zarówno w wymiarze humanitarnym, tzn. ochrony zdrowia i życia, jak i ekonomicznym m.in. strat finansowych, które ponoszą pracodawcy w przypadku wypadku lub choroby. Tylko część tych kosztów objęta jest ubezpieczeniem. W nowej ustawie o ubezpieczeniu od wypadków i chorób zawodowych nieodpowiednie warunki pracy powodujące choroby zawodowe i wypadki przy pracy będą powodowały podwyższenie stawki składki ubezpieczeniowej. Pracodawcy będzie opłacało się zainwestować w poprawę warunków pracy i uzyskać obniżenie składki ubezpieczeniowej.
Znacznie większym problemem są tzw. koszty nieubezpieczone, które pracodawca ponosi w trakcie dochodzenia powypadkowego, a także koszty związane z naprawą uszkodzonych maszyn, urządzeń itp. A ponadto „rysa” na wizerunku firmy ma znaczenie zarówno dla jej załogi, jak i klientów. Są to znaczące kwoty.
Innym problemem, także istotnym, jest utrata zysków. Firma, która nie spełnia wymogów bhp, będzie miała mniejszą szansę wygrania kontraktu. Kontrakty z udziałem firm, szczególnie krajów UE, które mają w swojej strategii wpisane przestrzeganie przepisów bhp, nie będą zapraszały jako wykonawców lub podwykonawców firm, które nie mają odpowiednio przeszkolonych pracowników i nie zapewniają im odpowiednich środków ochrony indywidualnej. Jeżeli realizowane jest duże przedsięwzięcie, w które zaangażowanych jest wielu wykonawców, jak np. przy budowie mostu Siekierkowskiego, jeden z wykonawców jest koordynatorem całości tej budowy i on odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pracowników, także podsubwykonawców. Gdyby wybrał firmę, która nie ma procedur bhp, w razie wypadku on będzie ponosił odpowiedzialność. Wykonawca musi skoordynować wiele robót i różne technologie w tym samym miejscu i w tym samym czasie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00