Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-21

Zwolnienia grupowe

W trakcie każdego urlopu (niezależnie od jego długości), a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, pracodawca może, jeżeli zachodzi taka konieczność, wypowiedzieć warunki pracy i płacy.

Bożena Lenart
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.) ze zwolnieniami grupowymi mamy do czynienia, gdy w zakładzie pracy następuje zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w tym także, gdy zmiany te następują w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego, jeżeli powodują konieczność jednorazowego lub w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące rozwiązania stosunków pracy z grupą pracowników - obejmującą co najmniej 10% załogi w zakładach zatrudniających do 1000 pracowników lub co najmniej 100 pracowników w zakładach zatrudniających powyżej 1000 pracowników.
Osłabiona ochrona przed wypowiedzeniem
W przypadku konieczności dokonania zwolnień grupowych przez pracodawcę ustawa ograniczyła zakres szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00