Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-08-14

Pracownicy szczególnie chronieni przed zwolnieniem

W polskim prawie istnieje wiele kategorii pracowników, którzy są chronieni przed zwolnieniem z pracy. Są to nie tylko kobiety w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego, ale także pracownicy w okresie innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, radni, społeczni inspektorzy pracy, związkowcy, przedstawiciele europejskich rad zakładowych, członkowie rad pracowników, radcowie prawni, żołnierze i wielu innych. Różny jest zakres tej ochrony i skutki jej naruszenia, jednak dla pracodawców wiedza o tym, kiedy można zwolnić chronionego pracownika i jak postąpić po podjęciu decyzji, jest niezwykle istotna. Naruszenie przepisów ochronnych to gotowe kłopoty dla firmy, które mogą skończyć się procesem w sądzie i koniecznością zapłaty wysokiego odszkodowania. "Poradnik" stanowi praktyczne kompendium rozwiązywania umów o pracę z pracownikami chronionymi.

Zachęcamy do lektury.

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego

Podstawową grupą chronionych pracowników są kobiety w ciąży. Ich stosunek pracy podlega w tym okresie bardzo silnej ochronie. Jednak w pewnych przypadkach nawet z kobietą w ciąży można rozwiązać umowę o pracę.

Zakres ochrony i wypowiedzenie zmieniające

Jednym z najistotniejszych uprawnień pracowniczych jest ochrona stosunku pracy kobiet w ciąży i pozostających na urlopie macierzyńskim (przedstawione zasady dotyczą odpowiednio ojca dziecka, jeśli korzystał on z urlopu macierzyńskiego). Jest ona bardzo silna i nie ma związku z okresem zatrudnienia u danego pracodawcy, choć nie przysługuje kobietom zatrudnionym na okres próbny krótszy niż miesiąc. Na ochronę tę składa się:

● zakaz wypowiedzenia i rozwiązywania wypowiedzianej umowy,

● zakaz wypowiedzenia zmieniającego,

● zakaz rozwiązywania umowy bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownicę,

● przedłużenie z mocy prawa do dnia porodu umowy zawartej na okres próbny przekraczający miesiąc, na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, jeśli miałyby one ulec rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00