Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-18

Wszystko o dokumentacji kadrowej w firmie część 2

Przedstawiamy drugą część opracowania dotyczącego dokumentacji w firmie (pierwsza zamieszczona została w „Poradniku” nr 33/2007). Zajmiemy się teraz tym, co może zdarzyć się podczas trwania zatrudnienia. Omówimy między innymi sytuacje typowe, takie jak urlopy, w tym urlopy wychowawcze czy bezpłatne, pracę po godzinach, zagadnienia kar i nagród czy wypadek przy pracy.

Stan prawny na 21 sierpnia 2007 r.
Opracowała Sylwia Gortyńska
pgp@infor.pl
WYŚLIJ PYTANIE
Dołożyliśmy wielu starań, aby zaprezentowane zagadnienia stanowiły pomoc w rozwiązywaniu problemów napotykanych w codziennej pracy i ułatwiały prawidłowe prowadzenie dokumentacji przez pracodawców.
Tak jak w pierwszej części, nie przedstawiamy samych wzorów formularzy, ale także omawiamy zagadnienia. Przybliżeniu tematyki służą rady, wyjaśnienia, przykłady oraz orzecznictwo. Mamy nadzieję, że lektura okaże się przydatna nie tylko pracodawcom, ale także pracownikom. Tym ostatnim sprecyzuje prawa i obowiązki, co z pewnością rozjaśni nieco „tajniki” otrzymywanych dokumentów. Walorem opracowania jest jego użyteczność wynikająca z powszechności zgromadzonego i opisywanego materiału - weźmy choćby zaświadczenie o zarobkach - dokument z pozoru prosty, a jednak bardzo ważny dla osoby ubiegającej się o kredyt czy pożyczkę.
Dodajmy, że opracowanie zakończą kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe związane z okresem zatrudnienia. Tematykę dokumentacji kadrowo-płacowej w ujęciu kompleksowym zamknie rozwiązanie stosunku pracy, o czym napiszemy w kolejnej części „Poradnika”, która ukaże się za dwa tygodnie.
Zmiany w trakcie zatrudnienia
Zaczniemy od pokazania sposobów, przy pomocy których w trakcie trwania stosunku pracy wpłynąć można na zmianę istotnych składników umowy (stanowisko, miejsce pracy czy płaca). Ponadto omówimy zagadnienie możliwości czasowego powierzenia pracownikowi innej pracy.
Wypowiedzenie zmieniające
Zagadnienie wypowiedzenia zmieniającego reguluje art. 42 § 1-3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 89, poz. 589). Na mocy jednostronnego oświadczenia woli każda ze stron stosunku pracy wynikającego z umowy o pracę może dokonać zmian ważnych składników umowy (w praktyce to pracodawca najczęściej korzysta z tego uprawnienia). Za takie składniki uznaje się elementy przedmiotowo istotne, czyli rodzaj, miejsce, czas pracy i warunki płacy. Co warto podkreślić, strona - składając takie oświadczenie - nie ma na celu rozwiązania stosunku pracy, lecz samą zmianę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00