Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-29

VAT w rachunkowości

Podstawą dla prawidłowych rozliczeń podatkowych jest właściwie prowadzona ewidencja transakcji sprzedaży i transakcji zakupu. Natomiast jednym z istotnych warunków prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych jest właściwe dokumentowanie w nich zapisów. Oddany w ręce Czytelników „Poradnik” ma za zadanie przybliżyć zasady dokumentowania VAT, wystawiania faktur i sporządzania deklaracji VAT-7 oraz ewidencjonowania transakcji podlegających VAT w księgach rachunkowych.

Grzegorz Mazur
Stan prawny na 15 listopada 2005 r.
W „Poradniku” omówione zostały niektóre zdarzenia gospodarcze, które wciąż budzą wątpliwości ewidencyjne i podatkowe. Rzecz dotyczy m.in. sprzedaży wierzytelności, wniesienia aportów, udzielania rabatów kontrahentom czy zakupu kas rejestrujących. Jako antidotum na problemy proponujemy gotowe rozwiązania ewidencyjne wraz z przykładami z życia gospodarczego. Dużo miejsca poświęciliśmy omówieniu ostatnich zmian w VAT, wprowadzonych z dniem 1 czerwca 2005 r. Na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywaniem i używaniem samochodów. Przy okazji omówiono również ewidencyjne ujęcie zakupu samochodów oraz zakupu paliw do samochodów. Nowością są także elektroniczne faktury z bezpiecznymi elektronicznymi podpisami. Tych spraw dotyczy ostatni rozdział „Poradnika”. Mamy przy tym świadomość, że wiele małych firm nie jest jeszcze przygotowanych do wykorzystania tego narzędzia. „Poradnik” przeznaczony jest szczególnie dla księgowych i osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe, a także dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się problematyką VAT.
Osoba odpowiedzialna za odprowadzenie podatku
Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz ich terminowe wpłacanie.
Rozpocznijmy od ważnego obowiązku, który ciąży na firmach, a wynika z art. 31 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 143, poz. 1199). Zgodnie z art. 31 Ordynacji podatkowej, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące płatnikami lub inkasentami, są obowiązane wyznaczyć osoby, do których obowiązków należy obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot. Ponadto właściwemu miejscowo organowi podatkowemu należy zgłosić imiona, nazwiska i adresy tych osób. Zgłoszenie powinno być dokonane w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00