Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2005-10-25

Przeszukanie przy wyjściu z firmy

W naszej firmie szef ma obsesję na punkcie kradzieży i ochroniarze przeszukują nas codziennie przy wyjściu z pracy. Czy mają do tego prawo? Znane są mi przypadki, że np. siłą zaglądali kobietom do torebek. - Katarzyna W. z Wrocławia
Co do zasady, przeszukanie jest zgodne z prawem, jeśli pracownik wyrazi na nie zgodę. Nie można jednak przyzwolić na takie praktyki bez zgody podwładnych, jak również na używanie siły. Takie działania są z pewnością naruszeniem prawa.
Przedstawiona sytuacja nie znajduje prostego odbicia w przepisach, ale była przedmiotem zainteresowania Sądu Najwyższego. I tak w wyroku SN z 13 kwietnia 1972 r. (sygn. akt I PR 153/72, OSNC z 1972 r. nr 10, poz. 184) czytamy: Pomimo dość archaicznej terminologii, należy przyjąć, że - co do zasady - wyrok zachowuje swą aktualność. Trzeba zatem przyjąć, że przeszukanie może być dokonane po uprzedzeniu (np. na podstawie regulaminu pracy) i w stosowny sposób. W wyroku brakuje jednak jeszcze jednej istotnej kwestii - z pewnością przeszukanie nie może być dokonane bez zgody pracownika. W praktyce bowiem ochroniarz na skutek sprzeciwu musiałby użyć siły, a to jest już przekroczeniem jego uprawnień.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00