Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-06-22

Obowiązki ewidencyjne i rejestracyjne w VAT

Nowa ustawa o podatku od towarów i usług nie zrewolucjonizowała spoczywających na podatnikach obowiązków w zakresie rejestracji i ewidencji. Jednakże, z uwagi na gruntowną przebudowę regulacji i objęcie VAT nowych podmiotów, należy uważnie zapoznać się z przepisami ustawy oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń. Niestety, w wyniku przedłużających się prac legislacyjnych, ustawa została opublikowana niespełna miesiąc przed dniem wejścia w życie. Ponadto wiele obowiązków ewidencyjnych musiało w interesie podatników wejść w życie wcześniej, gdy nie był jeszcze znany ostateczny kształt wszystkich regulacji. Te niedogodności dodatkowo utrudniły życie wielu firmom.

Stan prawny na 7 czerwca 2004 r.
Nowe obowiązki łączą się przede wszystkim z koniecznością rejestracji na potrzeby handlu wewnątrzwspólnotowego oraz odrębnego deklarowania informacji o transakcjach z krajami UE. Obok niewątpliwych zalet ustawy w zakresie zwrotu różnicy podatku naliczonego na rachunek podatnika, nowe obowiązki administracyjne odciągną przedsiębiorców od ich podstawowego celu, jakim jest prowadzenie efektywnej działalności gospodarczej.
Opracowanie prezentuje problematykę ewidencji i rejestracji dla potrzeb VAT pod kątem praktycznego stosowania nowych regulacji. Temat jest zilustrowany licznymi przykładami, poradami ekspertów i wzorami nieodzownych dokumentów. Jego lektura z pewnością przybliży przedsiębiorcom nowe obowiązki, tak aby mogli sprawnie poruszać się po gąszczu przepisów i skutecznie działać.
Rejestracja
Podatnik VAT czynny
Zgłoszenie rejestracyjne jest podstawowym obowiązkiem podatnika VAT. Niedopełnienie tej formalności i tak rodzi obowiązki podatkowe, ale najdotkliwszą sankcją jest pozbawienie podatnika, który nie dokonał rejestracji, podstawowego mechanizmu podatku od towarów i usług - tj. prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535; dalej ustawa o VAT), podatnik składa zgłoszenie przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu do naczelnika urzędu skarbowego. O tym, który naczelnik jest właściwy, decyduje przede wszystkim miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeśli są one wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - o właściwości miejscowej naczelnika decyduje adres siedziby dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej albo miejsce zamieszkania dla osób fizycznych. Natomiast dla podatników nieposiadających stałego miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium kraju właściwym organem podatkowym jest Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00