Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-11-27

Egzekucja należności pieniężnych

Egzekucja administracyjna dotyczy ściśle określonych obowiązków, takich jak podatki, opłaty i inne należności o charakterze pieniężnym i niepieniężnym, które można określić jako obowiązki publicznoprawne. W dobie postępującej recesji gospodarczej, a co za tym idzie - coraz częstszego zjawiska borykania się z kłopotami finansowymi wielu podatników i przedsiębiorców w kwestii regulowania należności publicznoprawnych, istotne wydaje się zaznajomienie z przepisami regulującymi problematykę postępowania administracyjnych organów egzekucyjnych. Tym bardziej że ostatnia nowelizacja omawianej ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wprowadziła wiele niezwykle istotnych zmian w przedmiotowej materii.

Janina Kowalewska
Stan prawny na 1 grudnia 2001 r.
Co do zasady wierzycielem w tego rodzaju postępowaniu pozostaje wyłącznie organ administracji publicznej. Postępowanie obejmuje wiele czynności egzekucyjnych zmierzających w efekcie do zaspokojenia wierzyciela, a zatem jego celem jest doprowadzenie do realizacji przez zobowiązanego określonego świadczenia.
Niniejszy „Poradnik” powinien dostarczyć praktycznej pomocy podatnikom i przedsiębiorcom w rozwiązywaniu problemów związanych z przymusowym dochodzeniem od nich należności pieniężnych. Omówione w nim zostaną bowiem m.in. kwestie dotyczące zasady postępowania egzekucyjnego, kompetencje organów egzekucyjnych, zasady naliczania i poboru kosztów z tym związanych oraz środki egzekucyjne stosowane w postępowaniu egzekucyjnym. Warto jednak zaznaczyć, że egzekucję administracyjną należy odróżnić od sądowego postępowania egzekucyjnego uregulowanego w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Celem tego ostatniego jest bowiem ochrona stosunków prawnych i praw podmiotowych w drodze rozpoznawania i rozstrzygania spraw cywilnych oraz przymusowa realizacja tych praw i stosunków prawnych w drodze wykonywania orzeczeń sądowych. Znacznie skuteczniejsza i szybsza od egzekucji sądowej jest egzekucja administracyjna. Ponadto tytuł wykonawczy skierowany do egzekucji administracyjnej nie wymaga zaopatrzenia w klauzulę wykonalności nadawaną przez sąd.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00