Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-03-01

Niemoralne propozycje

W Unii Europejskiej trwają prace nad nową dyrektywą, określającą molestowanie seksualne jako wszelkie formy niechcianego - werbalnego, niewerbalnego lub fizycznego - zachowania o charakterze seksualnym, którego celem lub skutkiem jest pogwałcenie godności osoby, zwłaszcza przez zastraszanie, wrogość, upodlanie, poniżanie lub obrażanie.

Renata Kaczyńska-Maciejowska
Autorka jest psychologiem, trenerem i konsultantem ds. zarządzania zasobami ludzkimi.
Prowadzi firmę doradczo-szkoleniową PROSPERA Consulting.
Kontakt: prospera@nets.pl
Po raz pierwszy regulacją tego problemu zajęto się w 1976 r. w Stanach Zjednoczonych. W Polsce toczy się dyskusja nad usytuowaniem molestowania seksualnego w systemie prawnym. Jej efektem jest zapis w Kodeksie pracy obowiązujący od 1 stycznia 2004 roku, ale jego pojawienie się nie znaczy jeszcze, że będzie stosowany w praktyce. W naszym orzecznictwie sądowym brak na razie orzeczeń w sprawach związanych - choćby pośrednio - z molestowaniem seksualnym pracownika. Nie dowodzi to niestety, że problem ten nie istnieje.
Liczba spraw ujawnianych w krajach, gdzie go dostrzeżono znacznie wczesniej niż u nas - w USA, Australii, Japonii i państwach zachodnioeuropejskich wciąż rośnie. Pod koniec lat osiemdziesiątych, według danych amerykańskiej Komisji do spraw Równouprawnienia w Zatrudnieniu (United States Equal Employment Opportunity Commission - EEOC), odnotowano około 6000 przypadków molestowania rocznie, natomiast w 1996 r. było ich już 15 000.
Nie tylko kobiety!
Przypadki molestowania seksualnego najczęściej dotyczą kobiet, chociaż w ostatnich latach coraz więcej jest spraw, w których ofiarami są mężczyźni lub osoby tej samej płci, co sprawca nękania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00