Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Jak w 2004 r. rozliczyć zaliczki od dochodów członków zarządu

Z dniem 1 stycznia 2004 r. wprowadzono wiele zmian, które wpływają na wywiązywanie się z funkcji płatnika podatku. W artykule omawiamy je z punktu widzenia osób prawnych, które pełnią funkcje płatników dla zatrudnionych członków zarządu. Okazuje się bowiem, że wprowadzone zmiany wywołują wiele pytań.

Zatrudnienie członka zarządu może mieć różne formy prawne. Może to być umowa o pracę, kontrakt menedżerski, umowa zlecenia, stosunek powołania wynikający z kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.). Członek zarządu może również wykonywać swoje usługi w ramach działalności gospodarczej. W zależności od formy zatrudnienia zróżnicowane były dotychczas zasady pobierania zaliczek. W przeprowadzonych zmianach widać wyraźną wolę ujednolicenia tych zasad.
UMOWA O PRACĘ
Członek zarządu nawiązujący stosunek pracy podlega rygorom i przywilejom przepisów prawa pracy. Za świadczoną pracę pracownik otrzymuje wynagrodzenie i inne świadczenia, które - na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej updof - podlegają opodatkowaniu w ramach źródła przychodu, jakim jest stosunek pracy. Zaliczki pobiera się od przychodów wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika w danym miesiącu. Zaliczka obliczana jest według skali i - w zależności od wielkości dochodu - płatnik pobiera ją według stawki 19, 30 i 40 proc. Przejście do wyższej stawki następuje od następnego miesiąca po miesiącu, w którym dochód przekroczył odpowiedni próg skali.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00