Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Co przysługuje zwalnianemu pracownikowi?

Co przysługuje zwalnianemu pracownikowi?

W nr 25 „Doradcy Podatnika” przedstawiliśmy pierwszą z publikacji w ramach „Poradnika na trudne czasy”. Dotyczyła ona optymalizacji kosztów zatrudnienia pracownika. Dzisiaj dowiemy się, co musi i co może zaproponować pracodawca zwalnianemu pracownikowi.

W przypadku trudności finansowych pracodawcy czasami niezbędne jest zredukowanie zatrudnienia i ograniczenie działalności lub przynajmniej zmiana struktury organizacyjnej w taki sposób, aby umożliwiała sprawne funkcjonowanie zakładu w zmienionych warunkach finansowych i gospodarczych.

Swoboda pracodawcy w zakresie redukowania zatrudnienia doznaje jednak pewnych ograniczeń, przede wszystkim wynikających z przepisów ustawy z 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.). Ograniczenia te dotyczą przede wszystkim trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów oraz obowiązku wypłaty pewnych świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

ODPRAWA PIENIĘŻNA

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw, zwanej dalej ustawą o grupowych zwolnieniach – pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn określonych w art. 1 tej ustawy (upadłość, likwidacja, zmniejszenie zatrudnienia z przyczyn ekonomicznych lub w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi), przysługuje odprawa pieniężna.

Odprawa pieniężna przysługuje także w przypadku, gdy z pracownikiem zostaje rozwiązany stosunek pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy nie powodujących jednak grupowego, lecz jedynie indywidualne zwolnienia (art. 10 ust. 1), a także w przypadku rozwiązania stosunku pracy z przyczyn określonych w ustawie, lecz na mocy porozumienia stron (art. 11), przy czym nie ma znaczenia, z czyjej inicjatywy doszło do rozwiązania stosunku pracy i w jakim trybie. Istotne jest, jaki był powód uzasadniający rozwiązanie umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00