Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Renta szkoleniowa

Renta szkoleniowa

Z dniem 1 września 1997 r. na podstawie ustawy z 28 czerwca 1996 r. o zmianie niektórych ustaw o zaopatrzeniu emerytalnym i ubezpieczeniu społecznym (Dz.U. Nr 100, poz. 461) wprowadzono zmiany systemu orzeczniczego zarówno w zakresie regulacji prawnej, jak i procedury orzekania. W polskim systemie ubezpieczeń społecznych pojawił się nowy rodzaj świadczenia, a mianowicie renta szkoleniowa. Obowiązujący od 1 stycznia 1999 r. nowy system ubezpieczenia społecznego, w ramach wyodrębnionego ryzyka ubezpieczeniowego (ubezpieczenia rentowego), na które jest płacona odrębna składka, gwarantuje zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.) wypłatę renty szkoleniowej.

Przedstawione zasady dotyczą wszystkich grup ubezpieczonych, bez względu na to, jakim systemem były objęte przed 1 stycznia 1999 r.

Renta szkoleniowa przysługuje osobie, w stosunku do której orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie lub niezdolność do służby. Warunkiem przyznania renty szkoleniowej jest spełnienie przez osobę zainteresowaną warunków do renty z tytułu niezdolności do pracy, a więc:

l

niezdolność do pracy,

l

posiadanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, stosownie do wieku osoby zainteresowanej, w którym powstała niezdolność do pracy,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00