Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-02-26

cit

Preferencje w podatku u źródła. Problem spółek holdingowych

Najnowsze orzeczenia NSA idą w ślad za coraz bardziej restrykcyjnym podejściem organów podatkowych w kwestii prawa do zwolnienia z podatku u źródła

Pod koniec 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał kilka wyroków dotyczących podatku u źródła, które mogą mieć duży wpływ na praktykę stosowania przepisów o podatku u źródła w odniesieniu do spółek holdingowych. Wnioski płynące z opublikowanych uzasadnień dwóch z tych orzeczeń (sygn.: II FSK 27/23 oraz II FSK 29/23) nie są optymistyczne dla międzynarodowych inwestorów (w tym dla funduszy inwestycyjnych) działających w Polsce za pośrednictwem spółek celowych, którzy tworzą struktury holdingowe mające usprawnić i zabezpieczyć ich działalność.

Wyroki te podają w wątpliwość zasadność:

  • istnienia struktur holdingowych w dotychczas znanej formie oraz
  • samej instytucji opinii o stosowaniu podatkowej preferencji.

NSA podtrzymał stanowisko WSA w Lublinie oraz fiskusa co do odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła na rzecz spółek holdingowych.

Przypomnijmy, że taka opinia zwalnia przez trzy lata polskiego płatnika z obowiązku poboru podatku u źródła z tytułu wypłacanych na rzecz zagranicznego wspólnika należności (m.in. dywidend oraz odsetek), których kwota przekracza 2 mln zł w danym roku (w ramach mechanizmu pay and refund).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00