Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-01-12

Czas pracy w służbie cywilnej

Wypłata za nadgodziny możliwa, ale na specyficznych zasadach

Po raz pierwszy w historii w służbie cywilnej możliwa jest wypłata wynagrodzenia za nadgodziny, ale według zupełnie innych zasad niż te ogólne, wynikające z ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465; dalej: k.p.). Rozliczenie następuje bowiem po zakończeniu okresu rozliczeniowego. Tym samym wprowadzenie długich okresów rozliczeniowych będzie płacowo niekorzystne dla pracowników.

Ustawa z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1691; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1598; dalej: u.s.c.) stanowi, że jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, członek korpusu służby cywilnej na polecenie przełożonego wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych, w tym w wyjątkowych przypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta. Przez lata w służbie cywilnej występowała tylko jedna forma rekompensaty dodatkowej pracy, a mianowicie czas wolny od pracy – nie było możliwości wypłaty wynagrodzenia za godziny nadliczbowe. Sytuacja uległa zmianie z 1 stycznia 2024 r., od kiedy to znowelizowano jedyny dotychczas przepis dotyczący czasu pracy w tej ustawie, czyli art. 97 u.s.c., oraz dodano nowy przepis o wypłacie wynagrodzenia za nadgodziny, czyli art. 97a u.s.c. Stało się tak za sprawą ustawy z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1598; dalej: nowelizacja z 16 czerwca 2023 r.), gdyż na mocy jej art. 5 wprowadzono nową możliwość rekompensaty nadgodzin w służbie cywilnej.

nowe zasady rekompensaty za pracę w nadgodzinach

Do rekompensaty pracy nadliczbowej członków korpusu służby cywilnej nie stosuje się przepisów kodeksu pracy, tylko regulacje zawarte w u.s.c, które od 1 stycznia 2024 r. zostały znacznie rozszerzone. Zatem na podstawie art. 9 u.s.c. nie powinno się odwoływać do ogólnych regulacji dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych.

Analizując uprawnienia członków korpusu do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych, trzeba te osoby podzielić na cztery kategorie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00