Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2023-12-18

vat

Sądy ratują eksporterów przed utratą prawa do zerowej stawki VAT

Pod koniec ubiegłego roku wydawało się, że skarbówka odpuściła w końcu polskim przedsiębiorcom i że zgadza się na udowadnianie eksportu innymi dowodami niż tylko urzędowe dokumenty celne. Nic bardziej mylnego

W 2022 r. pojawiły się przynajmniej dwie interpretacje indywidualne korzystne w tej kwestii dla eksporterów. Okazuje się jednak, że fiskus znów zmienił zdanie.

W efekcie znów toczą się spory przed sądami administracyjnymi. Sądy zgadzają się z podatnikami, że prawo do 0-proc. stawki VAT mogą potwierdzać także inne dowody, jeśli tylko jednoznacznie dowodzą one, że towar opuścił terytorium Unii Europejskiej.

Mogą to być nawet dokumenty otrzymane od klienta – orzekły w okresie wrzesień–listopad br. wojewódzkie sądy administracyjne w: Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 683/23), Gdańsku (I SA/Gd 637/23), Białymstoku (I SA/Bk 282/23) i Rzeszowie (I SA/Rz 415/23).

Wszystkie te orzeczenia są nieprawomocne, będzie musiał się do nich ustosunkować Naczelny Sąd Administracyjny.

Podatki wspierają eksport

Przypomnijmy, że o eksporcie można mówić, gdy towary są wysyłane lub transportowane z terytorium Polski poza Unię Europejską przez ich dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni) albo przez zagranicznego nabywcę lub na jego rzecz (eksport pośredni). Obie definicje znajdziemy w art. 2 pkt 8 ustawy o VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00