Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-11-30

aktualności

Zaświadczenie A1: kolejne zmiany w procedurze

TSUE w niedawnym wyroku stwierdził, że instytucja wydająca A1 może je wycofać z urzędu bez konsultacji ze swoimi odpowiednikami w innych krajach. To ważna informacja dla pracodawców delegujących pracowników za granicę

Zaświadczenie A1 stwierdza, że dana osoba podlega systemowi zabezpieczenia społecznego państwa, w którym wydano taki dokument. A to oznacza, że nie podlega temu systemowi w innym państwie objętym koordynacją systemów ubezpieczeń społecznych, w którym wykonuje pracę najemną lub na własny rachunek. Wynika to z zasady określonej w art. 11 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: rozporządzenie 883/2004). Zgodnie z nią osoby, do których stosuje się to rozporządzenie, podlegają ustawodawstwu tylko jednego państwa członkowskiego. Zaświadczenie ma więc ogromne znaczenie dla polskich przedsiębiorców, którzy delegują pracowników do wykonywania pracy za granicę i opłacają za nich składki w Polsce. Uzyskanie dla swoich pracowników zaświadczeń A1 powoduje, że nie muszą opłacać składek w krajach, w których praca jest wykonywana, co istotnie obniża koszty prowadzenia działalności.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców, zresztą nie tylko polskich, ubiega się o takie zaświadczenie dla swoich pracowników. W Polsce wydaje je i cofa ZUS, który postępuje zgodnie z procedurą określoną w poradniku „Jak otrzymać zaświadczenie A1”.

Ostatnio właśnie TSUE wydał wyrok, który tę procedurę po stronie ZUS pozwoli jeszcze uprościć. Trybunał w wyroku z 16 listopada 2023 r. w sprawie C-422/22 stwierdził, że ZUS (sprawa dotyczyła Polski) może wycofać takie zaświadczenie bez konsultacji ze swoimi odpowiednikami w innych krajach zainteresowanymi w danej sprawie. Tym bardziej zatem pracodawcy powinni dokładać wszelkiej staranności przy składaniu wniosku o wydanie zaświadczenia, aby później nie ponosić finansowych konsekwencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00