Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-08-21

procedura

Sprawę w sądzie łatwiej przekazać do arbitrażu

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego umożliwia przekazanie sprawy do rozstrzygnięcia polubownego nawet przed wyrokiem sądu powszechnego. Ten sposób załatwiania sporów nadal jest jednak w Polsce niszowy

Obowiązujący od 1 lipca br. art. 11611 k.p.c. dodany niedawną nowelizacją (Dz.U. z 2023 r. poz. 614) sprecyzował możliwość konwersji. W ust. 1 stanowi on, że aż do momentu prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy zawisłej przed sądem strony mogą poddać spór pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że ma to służyć zachęceniu stron do korzystania z arbitrażu.

Zgodnie z ust. 2 przytoczonego artykułu sąd umorzy postępowanie na zgodny wniosek stron złożony po zawarciu przez strony zapisu na sąd polubowny, o ile nie stwierdzi ku temu negatywnych przesłanek (gdyby było to sprzeczne z prawem, zasadami współżycia społecznego lub zmierzało do obejścia prawa albo gdyby zapis na sąd polubowny okazał się nieważny lub bezskuteczny). Przepis rozstrzyga, że termin przedawnienia roszczeń objętych zapisem na sąd polubowny zaczyna biec od nowa od dnia uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania. Nowelizacja dodała ponadto do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych nowy przepis art. 79 ust. 1 pkt 2 lit. aa, zgodnie z którym sąd zwróci stronom trzy czwarte opłaty od pozwu, jeśli postępowanie zostało umorzone w następstwie zawarcia zapisu na sąd polubowny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00