Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-09-25

Fiskus: dzielenie obowiązków prezesa to optymalizacja

Czytelnicy DGP informują nas o kolejnych pismach, w których dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmawia wydania interpretacji, jeżeli członek zarządu planuje świadczyć spółce odrębne usługi na podstawie oddzielnej umowy

- Zagrożony może być każdy, kto pełni funkcję członka zarządu spółki i jednocześnie świadczy na jej rzecz specjalistyczne usługi - zauważa Denis Foks, radca prawny w kancelarii BTTP.

Największy problem mogą mieć menedżerowie, którzy chcieliby świadczyć na rzecz zarządzanej przez siebie spółki odrębne usługi: doradztwa strategicznego, wyszukiwania klientów, pośrednictwa handlowego. Jeśli planują płacić od tych usług ryczałt ewidencjonowany i wystąpią o interpretację indywidualną, która miałaby to potwierdzić, to spotkają się z odmową udzielenia odpowiedzi. Dyrektor KIS uznaje, że w takich przypadkach może mieć zastosowanie klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania (art. 14b par. 5b ordynacji podatkowej).

Optymalizacją miałaby tu być oszczędność podatkowa, czyli stosunkowo niski ryczałt ewidencjonowany (15 proc. lub 8,5 proc. - w zależności od rodzaju usługi) zamiast PIT według skali podatkowej (ze stawkami 12 proc. i 32 proc. PIT od nadwyżki dochodu ponad 120 tys. zł rocznie) oraz 4-proc. daniny solidarnościowej od dochodu powyżej 1 mln zł rocznie.

Kontrowersyjne postanowienie

Na problem ten zwróciliśmy uwagę już tydzień temu w artykule „Prezes zarządza, a nie doradza” (DGP nr 181/2022). Opisaliśmy postanowienie dyrektora KIS z 1 września br. o odmowie wydania interpretacji indywidualnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00