Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-05-09

Rachunkowy błąd podstawowy

Kiedy błąd można nazwać błędem podstawowym? W jaki sposób należy dokonać korekty błędu? Jakie rozwiązania „naprawcze” przewiduje MSR 8?

Piotr Rybicki
Definicje błędu
Za błąd podstawowy uważa się błąd popełniony w latach poprzednich, który gdyby został ujawniony (znany) przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego, którego dotyczy, powodowałby, że sprawozdanie finansowe nie zostałoby uznane za rzetelne i jasno przedstawiające sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.
Pojęcie błędu podstawowego po raz pierwszy w polskiej ustawie o rachunkowości pojawiło się 1 stycznia 2002 roku w treści art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. I tak, jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu podstawowego, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako „zysk (strata) z lat ubiegłych”.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00