Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-10-24

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Czy zwiększony został krąg osób, za które należy opłacać składki na Fundusz Pracy? W jakiej wysokości możliwe jest zrefundowanie pracodawcy kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego?

Barbara Jędrzejewska
Od 1 listopada 2005 r. zacznie obowiązywać większość zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. Nr 99, poz. 1001 z późn.zm.). Jednym z głównych powodów dokonania nowelizacji była konieczność dostosowania jej przepisów m.in. do ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 z późn.zm.). Uzasadnieniem wprowadzenia zmian jest również konieczność umożliwienia w szerszym zakresie „finansowania” z Funduszu Pracy zadań mogących być współfinansowanymi z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Nowelizacja dokonana ustawą z 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 164, poz. 1366) jest bardzo obszerna, stąd też omawiamy tylko najważniejsze zmiany.
Nowa definicja pracodawcy
Nowelizacja ustawy wprowadziła nową definicję pracodawcy. Od 1 listopada br. pojęcie to oznaczać będzie jednostkę organizacyjną, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osobę fizyczną, jeżeli zatrudniają one co najmniej jednego pracownika.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00