Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-01-27

Opodatkowanie osób prawnych w 2003 r. (cz. I)

Jak opodatkować dochody z udziałów w zyskach osób prawnych? Czy przekształcenia spółek podlegają opodatkowaniu? Kiedy powstaje przychód?

Monika Konrad
prawo.autorzy@infor.pl
1 stycznia br. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ma ona zrealizować dwa zasadnicze cele. Pierwszym z nich jest uproszczenie oraz uporządkowanie systemu podatkowego. Przykładowo można tu wymienić zmiany w zakresie zryczałtowanej formy wpłat zaliczek. Podatnicy kontynuujący działalność będą mogli wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości uzależnionej jedynie od podatku należnego, wykazanego we wcześniejszych zeznaniach, bez konieczności składania jakichkolwiek deklaracji. Co więcej, jeżeli podatnik się pomyli i złoży korektę zeznania, powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenie miesięcznych zaliczek w uproszczonej formie, albo organ podatkowy określi należny podatek dochodowy w wysokości innej niż wykazana w zeznaniach, wówczas nie będą wyciągane w stosunku do podatnika negatywne konsekwencje w odniesieniu do wcześniejszych rozliczeń w zakresie wpłat zaliczek.
Drugim podstawowym celem ustawodawcy było zastosowanie instrumentów podatkowych skierowanych na ożywienie wzrostu gospodarczego. Dokonano tego poprzez wprowadzenie możliwości obciążania kosztów podatkowych odpisami amortyzacyjnymi od wprowadzonych do ewidencji fabrycznie nowych środków trwałych w wysokości 30 proc. wartości początkowej w pierwszym roku podatkowym lub dokonywanie dogodnej formy amortyzacji poprzez zastosowanie współczynnika 3 podwyższającego stawkę amortyzacji. Do tych instrumentów można również zaliczyć tzw. kredyt podatkowy, polegający na zwolnieniu podatników rozpoczynających działalność od obowiązku składania deklaracji miesięcznych oraz wpłacania zaliczek w drugim lub trzecim roku prowadzenia działalności. Podatek należny za rok podatkowy, w którym podatnik skorzystał ze zwolnienia z wpłat zaliczek, będzie uiszczany w ciągu następnych pięciu lat podatkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00