Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-11

Jak rozpocząć prowadzenie ksiąg rachunkowych?

Przejście z księgi przychodów i rozchodów na pełną księgowość

Spółki cywilne, spółki partnerskie oraz osoby fizyczne prowadząc działalność zwykle starają się jak najdłużej unikać obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Jednak gdy działalność się rozwija i obroty rosną powyżej 800 000 euro, prowadzenie ksiąg rachunkowych staje się koniecznością. Po ich założeniu często okazuje się, że wynikające z nich dane są bardzo użyteczne, a sama księgowość nie jest aż tak pracochłonna.

Edward Karwowski, PERFECTUM-AUDIT Spółka z o.o. Doradcy Finansowo-Księgowi, prawo.autorzy@infor.pl
Artykuł 2 ust. 1 pkt 2 i 7 ustawy o rachunkowości stanowi, że przepisy ustawy o rachunkowości, zwanej dalej ustawą, stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
• osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro,
• jednostek nie wymienionych w pkt 1-6 (art. 2 ust. 1 ustawy), jeżeli otrzymają one na realizację zadań zleconych dotacje lub subwencje z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego lub funduszów celowych - od początku roku obrotowego, w którym dotacje lub subwencje zostały im przyznane.
Równowartość 800 000 euro liczona zgodnie z kursem z 30 września 2002 r. wynosi 3 262 560 zł.
Pełne księgi rachunkowe mogą być prowadzone przez wymienione wyżej podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub statutową, pomimo niewystępowania takiego obowiązku. Prowadzenie ksiąg rachunkowych poza niewątpliwą pracochłonnością ma duże zalety - daje bowiem, od samego początku, pełny obraz sytuacji majątkowej i finansowej danego podmiotu. Pozwala na bieżącą obserwację ilości i wartości majątku firmy oraz źródeł jego finansowania, kształtowania się kosztów i przychodów oraz wyników finansowych z całokształtu prowadzonej działalności gospodarczej lub statutowej i poszczególnych jej rodzajów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00